Recenze dLive v australském magazínu CXmag!

 

Výrobce mixážních pultů Allen&Heath ušel od představení prvního digitálního pultu iLive již dlouhou cestu.
Zpočátku jsem byl vůči iLive skeptický, domníval jsem se, že je příliš drahý a neohrabaný, a opravdu - první generaci iLive se nedostalo na australském trhu masovějšího přijetí. Ale od té doby vývoj firmware i samotného pultu několikrát pokročil a pult se mi mezitím osvědčil na spoustě koncertů a v průběhu času jsem si jej velmi oblíbil. Allen&Heath představil také digitální pulty menšího formátu, jako je například řada Qu, které byly odbornou veřejností velmi dobře přijaty, což je jen dobře.

Systém dLive v sobě sdružuje bohaté zkušenosti ve vývoji digitálních pultů spolu s novým designem a funkcemi. Jedná se o velmi schopnou platformu s relativně malým půdorysem. Stejně jako u iLive je i zde systém tvořen pultem, z něhož je dálkově ovládán mixrack, kde probíhá mix i veškerý processing.

 

A právě mixracku nyní nahlédneme pod kapotu.
Fyzicky vypadá mixrack DM podobně jako jeho předchůdci, i když je o trochu větší. Jsou k dispozici 3 modely, které se liší počtem analogových vstupů/výstupů – 32/16, 48/24 nebo 64/32. Každý mixrack je vybaven 3 sloty („porty“) pro rozšíření až na 128 kanálů a redundantním zdrojem pro přepnutí napájení během provozu. Duální GigaACE porty poskytují redundantní propojení s pultem a čtyři DX porty pracují rovněž v duálních redundantních dvojicích. Dále mixrack disponuje portem ME pro připojení systémů osobního odposlechu, vstupem pro celosvětový čas a dvěma konektory pro Ethernet. Mixrack podporuje 128 vstupních a 64 výstupních kanálů, všechny s plnohodnotným processingem. Maximální rozšíření lze realizovat největším mixrackem DM64 a připojením dvou expandérů DX32.

Modulární expander DX32 přidává vstupy, výstupy a dálkové ovládání do systému dLive. Disponuje 4 x 8 kanálovými sloty pro analogové a digitální konektory. Celý systém je uzpůsoben pro připojení dvou expanderů k MixRacku a třetí lze zapojit přímo do Mixpultu. Volitelně lze nastavit redundantní napájení. Mezi analogovým vstupem a výstupem jsem naměřil latenci 0,7 ms, tedy v podstatě zanedbatelnou. Pult běží nativně na 96 kHz. Celý systém je obecně velmi rychlý - experimentoval jsem se změnou struktury sběrnic a pult byl připraven k další práci během 10 sekund. Po odpojení a zapojení mixracku se synchronizace obnovila do necelých 2 sekund

 

Pult
Pult je rovněž k dispozici ve 3 různých velikostech. S3000 má 1 dotykový displej a 20 faderů, S5000 a S7000 mají 2 displeje. Displeje jsou multi-dotekové, schopné reagovat na běžná gesta - například přibližování pomocí roztahování 2 prstů apod. Levý displej zobrazuje informace o kanálu, zatímco pravý zobrazuje globální funkce, jako je VU metr, propojení a různá nastavení pultu. Byl bych rád, aby bylo možno zaměnit displeje, protože mám tendenci dívat se na funkce kanálu častěji a pravý displej je lépe umístěn v úrovni mých očí.

Nalevo od obou displejů se nacházejí rotační enkodéry pro nastavení parametrů filtrů a napravo 6 enkodérů, každý s 3 přiřaditelnými funkcemi pro řízení dynamických parametrů, nastavení úrovně sendů apod. Na pultu lze uživatelsky konfigurovat více ovládacích sekcí (např. 26 funkčních tlačítek na pravé straně) a rovněž lze uživatelsky přizpůsobit oba displeje - kanály EQ mohou být zobrazeny ve stejném formátu jako u iLive, nebo jako EQ křivky v mřížce. Můžete deformovat křivku potáhnutím za některý z jejích bodů prstem.

 

Dynamický processing kanálu je velmi uspokojivý a jeho nastavení lze ukládat do mnoha předvoleb, které pak jednoduše vyvoláte. Vybírání efektů na pultu dLive je velmi pohotové a obejdete se tak bez připojených externích zvukových procesorů.
Enkodéru nad každým faderem lze přiřadit řadu funkcí, včetně ovládání parametrů Gain, Pan, HPF a 3 dalších uživatelsky přiřaditelných funkcí. Kromě toho je lze použít pro nastavení úrovně sendů, takže můžete míchat fadery hlavní mix a současně na enkodérech nad nimi nastavovat Auxy pro odposlechy.

 

Funkce "Listen" umožňuje poslech individuální sekce kanálu (gate, kompresor, EQ). Podržte tlačítko "Listen" a displej nad ním se podbarví žlutě a zobrazí volby poslechu. Tlačítko Reset umožňuje okamžitě obnovit parametry kanálu na výchozí hodnoty. Oproti iLive byla vylepšena dostupnost nápověd k jednotlivým funkcím, selektivní výběr bank faderů, plus další drobná, ale promyšlená vylepšení, která činí pult uživatelsky ještě příjemnější.

Pult dLive má velmi přitažlivý design, moc se mi líbí přizpůsobitelné osvětlení ovládací plochy, displejů, diod i horního okraje pultu. S pultem se výborně manipuluje, ovládání enkodérů či přepínání vrstev faderů je velmi intuitivní.
Jimmy Den-Ouden, CXmag