Exkurze v továrně ADAM Audio

 

V únoru jsme dostali možnost nahlédnout do zákulisí výroby prémiových studiových monitorů značky Adam Audio v Berlíně. Továrna známého výrobce leží ve čtvrti Neukölln, nedaleko městského centra. Objekt je zcela soběstačný a je rozdělený na expedici, výrobu, vývoj, technickou podporu a administrativu. Na každém kroku je zřetelně cítit německá preciznost a úzká spolupráce všech oddělení.

Naše prohlídka začala ve foyer budovy, kde jsme podél administrativní části pokračovali dále do multifunkční haly, která díky svým rozměrům funguje jako kompletační linka a expediční oddělení. Zvláště nás zaujala práce na modelu S7A MK2, největšího ze současné produkce aktivních studiových monitorů Adam Audio a samozřejmě impozantní množství zásilek mířící do celého světa vyrovnaných do vysokých sloupů v zadní části haly.

Následně se po železných schodech dostáváme k oddělení zabývající se výhradně sestavováním a testováním modulů zesilovačů. Z dovážených součástek je na berlínské adrese vše sestaveno dohromady a připraveno pro následnou instalaci do reproboxů. Pokračujeme dále chodbou a před námi se nachází technologické srdce společnosti, zahrnující také výrobu slavného X-ART tweeteru. Práci zde vykonávají převážně ženy, mnohé z nich jsou ve firmě zaměstnány již od samého začátku.
V té zřejmě nejdůležitější části objektu procházíme elegantní, akusticky ošetřenou místností, která je určená pro testování, referenční poslech a marketingové záležitosti. Přímo sousedí s oddělením pro výzkum a vývoj, kde jsme z pochopitelných důvodů nesměli pořizovat obrazovou dokumentaci. Můžeme však prozradit, že se v blízké budoucnosti sortiment Adam Audio rozroste o novinky, které jistě zachytí Vaší pozornost.
Po celou dobu návštěvy bylo možné pozorovat, jak se firma velice svižně zotavila z nedávné recese a podařilo se jí úspěšně obnovit výrobu v plném rozsahu.

 

Tomáš Haberland, PRODANCE