RCF na stadionu Borussia Park

Stadion Borussia Park upgraduje svůj ozvučovací systém


Firma RCF nedávno dokončila další pozoruhodný audio projekt v jednom z hlavních evropských stadiónů, německém Borussia Park v Mönchengladbachu s kapacitou 59 000 diváků.

Přestože byl stadion postaven v letech 2002 až 2004, až do roku 2015 nebyl BMG vybaven ozvučovacím systémem vyhovujícím požadavkům moderního fotbalového stadiónu.

Nový ozvučovací systém - navržený konsultační firmou Graner & Partner ve spolupráci se systémovým integrátorem Wärtsilla Funa a výrobcem RCF - vyžadoval řadu adaptací standardních komponentů a montážního příslušenství i rozsáhlé know-how v oblasti akustického řešení velkých sportovních arén.

Výsledný návrh využívá 12 sestav po 12 ks pasivních boxů HL20WP - 6 sestav pro dlouhou západní a východní tribunu, 4 pro severní a jižní tribunu a 2 v rozích. Pasivní line array modul v odolném venkovním provedení HL20WP zaručuje vysoký akustický tlak a díky specielně navrženému vlnovodu má přesnou směrovost 100°x15°. Dvoupásmové reproboxy HL2290WP s oběma pásmy na zvukovodu jsou instalovány ve 4 sestavách po 6ks pro ozvučování na střední až delší vzdálenost a 4 sestavách po 2ks pro hrací plochu.

Požadavky v zadání výběrového řízení specifikovaly přímou složku SPL 101 ± 3 dB na 99% diváckých sedadel a minimální STI 0,51 ± 0,02 v plně obsazeném stadionu. Technici RCF u výsledného systému dosáhli průměr STI 0,53 a SPL 107 dB s rovnoměrným pokrytím všech sedadel. Bernard Muckl, technický vedoucí Borussia Park, potvrdil, že reálné výsledky jsou velmi zdařilé a že se jedná o zásadní upgrade technologického vybavení stadionu.

Jak prohlásili technici německé pobočky RCF, která měla projekt na starosti, podstatnou roli pro volbu a konfiguraci systému hrály obavy související s povětrnostními vlivy. "Montážní body jsou na koncích střech a systém je tak přímo vystaven všem vlivům počasí. Objekt nemá servisní lávky, takže s ohledem na snadnou údržbu byl upřednostněn pasivní systém.

Pozornost věnovaná drsným povětrnostním vlivům i bezpečnostním hlediskům vedla nejen k volbě pasivních line array v provedení pro venkovní instalace, ale i k několika požadavkům na zakázkové modifikace. Všechny HL20WP a HL2290 instalované v Borussia Park byly zkonstruovány z 21 mm překližky, s ohnivzdorným samozhášivým nátěrem a s FRNC kabeláží určenou pro venkovní instalace. Výsledné produkty byly potom testovány zákazníkem ve spolupráci s příslušnými místními úřady.

Nejzajímavějším zakázkovým prvkem celé instalace jsou závěsné konstrukce pro sestavy reproboxů. Firma Expo Engineering vyvinula unikátní závěsný rám s postranními montážními deskami konstruovaný tak, aby odolával vlivům počasí a větru. Bílé provedení reproboxů i závěsné konstrukce vytváří velmi atraktivní vizuální dojem.

V posledních letech se RCF stále častěji účastní velkých projektů ozvučení stadionů, jako je například Baku, Dortmund, Juventus a Konya Torku. Zkušenosti se zakázkově řešenými ozvučovacími systémy byly důvodem, proč si firma Wärtsilla Funa vybrala právě RCF. Graner & Partner Engineers následně počítali s RCF od úvodních návrhů až po výběr jednotlivých produktů a konkrétní řešení jejich instalace.

Andreas Simon, jednatel a Manuel Marx, projektant firmy Graner & Partner Engineering i Bernhard Schönfuss od systémového integrátora Wärtsilla Funa se netajili svou spokojeností s volbou, která přinesla takto vynikající výsledky.

Nový ozvučovací systém v Borussia Park byl uveden do provozu loni 12. června v rámci turnaje Telekom Cup, ve kterém zápolila čtveřice týmů z Bundesligy. Zápasy Champions’ League a Bundesligy jsou nyní obohaceny vyšším výkonem a lepší zvukovou čistotou systému RCF, k velké spokojenosti klubu a ještě větší spokojenosti všech návštěvníků stadionu.