RCF na stadionu Borussia Park

Stadion Borussia Park upgraduje svůj ozvučovací systém


Firma RCF nedávno dokončila další pozoruhodný audio projekt v jednom z hlavních evropských stadiónů, německém Borussia Park v Mönchengladbachu s kapacitou 59 000 diváků.

Přestože byl stadion postaven v letech 2002 až 2004, až do roku 2015 nebyl BMG vybaven ozvučovacím systémem vyhovujícím požadavkům moderního fotbalového stadiónu.

Nový ozvučovací systém - navržený konsultační firmou Graner & Partner ve spolupráci se systémovým integrátorem Wärtsilla Funa a výrobcem RCF - vyžadoval řadu adaptací standardních komponentů a montážního příslušenství i rozsáhlé know-how v oblasti akustického řešení velkých sportovních arén.

Výsledný návrh využívá 12 sestav po 12 ks pasivních boxů HL20WP - 6 sestav pro dlouhou západní a východní tribunu, 4 pro severní a jižní tribunu a 2 v rozích. Pasivní line array modul v odolném venkovním provedení HL20WP zaručuje vysoký akustický tlak a díky specielně navrženému vlnovodu má přesnou směrovost 100°x15°. Dvoupásmové reproboxy HL2290WP s oběma pásmy na zvukovodu jsou instalovány ve 4 sestavách po 6ks pro ozvučování na střední až delší vzdálenost a 4 sestavách po 2ks pro hrací plochu.

Požadavky v zadání výběrového řízení specifikovaly přímou složku SPL 101 ± 3 dB na 99% diváckých sedadel a minimální STI 0,51 ± 0,02 v plně obsazeném stadionu. Technici RCF u výsledného systému dosáhli průměr STI 0,53 a SPL 107 dB s rovnoměrným pokrytím všech sedadel. Bernard Muckl, technický vedoucí Borussia Park, potvrdil, že reálné výsledky jsou velmi zdařilé a že se jedná o zásadní upgrade technologického vybavení stadionu.

Jak prohlásili technici německé pobočky RCF, která měla projekt na starosti, podstatnou roli pro volbu a konfiguraci systému hrály obavy související s povětrnostními vlivy. "Montážní body jsou na koncích střech a systém je tak přímo vystaven všem vlivům počasí. Objekt nemá servisní lávky, takže s ohledem na snadnou údržbu byl upřednostněn pasivní systém.

Pozornost věnovaná drsným povětrnostním vlivům i bezpečnostním hlediskům vedla nejen k volbě pasivních line array v provedení pro venkovní instalace, ale i k několika požadavkům na zakázkové modifikace. Všechny HL20WP a HL2290 instalované v Borussia Park byly zkonstruovány z 21 mm překližky, s ohnivzdorným samozhášivým nátěrem a s FRNC kabeláží určenou pro venkovní instalace. Výsledné produkty byly potom testovány zákazníkem ve spolupráci s příslušnými místními úřady.

Nejzajímavějším zakázkovým prvkem celé instalace jsou závěsné konstrukce pro sestavy reproboxů. Firma Expo Engineering vyvinula unikátní závěsný rám s postranními montážními deskami konstruovaný tak, aby odolával vlivům počasí a větru. Bílé provedení reproboxů i závěsné konstrukce vytváří velmi atraktivní vizuální dojem.

V posledních letech se RCF stále častěji účastní velkých projektů ozvučení stadionů, jako je například Baku, Dortmund, Juventus a Konya Torku. Zkušenosti se zakázkově řešenými ozvučovacími systémy byly důvodem, proč si firma Wärtsilla Funa vybrala právě RCF. Graner & Partner Engineers následně počítali s RCF od úvodních návrhů až po výběr jednotlivých produktů a konkrétní řešení jejich instalace.

Andreas Simon, jednatel a Manuel Marx, projektant firmy Graner & Partner Engineering i Bernhard Schönfuss od systémového integrátora Wärtsilla Funa se netajili svou spokojeností s volbou, která přinesla takto vynikající výsledky.

Nový ozvučovací systém v Borussia Park byl uveden do provozu loni 12. června v rámci turnaje Telekom Cup, ve kterém zápolila čtveřice týmů z Bundesligy. Zápasy Champions’ League a Bundesligy jsou nyní obohaceny vyšším výkonem a lepší zvukovou čistotou systému RCF, k velké spokojenosti klubu a ještě větší spokojenosti všech návštěvníků stadionu.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení