Návrat legendy – Panasonic odhalil novou řadu gramofonu Technics 1200

Během minulého týdne bylo možné na zahraničních webech postřehnout letmé záblesky téměř zoufale očekávaného nového přírůstku společnosti Panasonic. První odhalení nového produktu, které proběhlo na veletrhu IFA 2015 v Berlíně, představuje reakci na raketový růst prodejů vinylových nosičů po celém světě, tvrdí vedení společnosti Panasonic. Gramofony Technics jsou v DJském a Hi-Fi světě celebritou díky svému bezkonkurenčního motoru, který pomocí vysokého točivého momentu a schopnosti držet rychlost umožňuje bezchybné přehrávání, mixy a neuvěřitelně precizní scratchovací postupy.

Poslední uvedení modelu MK6 proběhlo v Japonsku v roce 2008, včera však společnost Panasonic na veletrhu CES v Las Vegas uvedla na trh a poprvé odhalila technické detaily nového gramofonu Grand Class Technics SL-1200G včetně limitované edice Grand Class SL-1200GAE, která bude omezena na sérii 1200 kusů.

Výrobek byl vypuštěn pod značkou Technics, která byla po svém nedávném zrušení obnovena v roce 2014 společně s představením portfolia nákladných high-end hi-fi systémů, názorně demonstrující novou filosofii značky.

Nová řada gramofonu SL-1200 má dle výrobce překonat problémy, se kterými se potýkali starší analogové gramofony s přímým náhonem. Hlavním prvkem bude odstranění postupného snížování zvukové kvality způsobené drobnými vibracemi motoru a rotací, audiofilové tento jev nazývají jako “cogging”.

Motor

Nový systém s přímým náhonem ruší potřebu železného jádra, tvrdí Panasonic. Přehrávač pracuje s důmyslnou sestavou senzorů pro snímání rotačních pohybů a systémem ovládacích mikroprocesorů, které aktivně potlačují vibrace a dále předávají informace o rychlosti otáčení do interního řídícího systému.  

Konstrukce – tři vrstvy

Tělo nového gramofonu je složené ze tří vrstev použitých materiálů - těžké mosaze, tradičního hliníku a tlumící gumové spodní strany. Podle společnosti Panasonic toto radikálně snižuje rezonance přehrávače a výrazně tlumí veškeré vibrace. Limitovaná edice bude obsahovat prvky z hořčíku.  

Ramínko

Ramínko nového přehrávače SL-1200G bude vyráběno z hliníku, limitovaná edice SL-1200GAE bude osazena ramínkem z neobvyklé hořčíkové slitiny. Pro technické nadšence tradiční konstrukce Technics gramofonů stojí za zmínku, že ramínko bude integrované pomocí tradičního gimbal zavěšení  s horizontální a vertikální osou, které se protínají v jednom bodě. Vše výše uvedené je vloženo do precizně vyrobených ložisek a přesně soustruženého pláště.

Povrch

Přední panel je vyroben z 10 mm hliníkového panelu, který byl zvolen pro optimalizaci vzhledu a přiblížení celkového “feelingu” gramofonu Technics.

Parametry:

Twin-Rotor Surface-Facing Direct Drive Motor
Řízení pro motor s přímým náhonem
Ramínko s vysokou citlivostí
Mosazný talíř
Insulator

Technics Design:
Vzhled legendární SL-1200 Series
Těžký hliníkový přední panel

Rychlosti otáček:
33 1/3 rpm, 45 rpm, 78 rpm

Volitelný rozsah pitche:
±8%, ±16%

Rozměry & Hmotnost:
šířka: 453 mm, výška: 170 mm, hloubka: 372 mm,
Hmotnost: 18 kg

Výstupy:
Phono výstup x 1 / Zem x 1


Tomáš Haberland, PRODANCE