Instalace EAW a Powersoft ve stadionu Stade de Lyon

V nedávné době otevřená fotbalová aréna hostící nadcházející EURO 2016 Parc Olympique Lyonnais (Parc OL), byla vybavena komplexním vícekanálovým PA systémem obsahujícím špičkové komponenty značek EAW a Powersoft.

Firma Axente, která působí na francouzském trhu jako distributor profesionální zvukové techniky se ve spojení se společnostmi Groupe SNEF a Axians, specialisty na integraci audio systémů, vrhla na návrh a realizaci ozvučení stadionu s kapacitou 59 000 lidí. Ve spolupráci s návrhářským oddělením firmy Atelier Audiovisuel, která působí jako externí inženýrský konzultant společnosti Vinci Construction bylo docíleno efektivního spojení pro tento neobvyklý projekt.

Osmikanálové zesilovače Ottocanali zajistili 144 nezávisle konfigurovatelných kanálů pro napájení reproboxů EAW řady QX. Každá z kompaktních 2U jednotek disponuje 8000 W výkonu pro osm kanálů ve 4 ohmovém provozním režimu. Výsledná nízká spotřeba a celkové menší tepelná výměna umožnila razantní snížení nákladů pro klimatizaci a elektrické rozvody.

Pro napájení 20 clusterů složených reproboxů QX byli zvoleny 4 zesilovače Ottocanali 4K4 společně se 14 zesilovači Ottocanali 12K4. Speciální rigging pro zavěšení jednotlivých clusterů ve výšce 35 m byl navržen a zhotoven firmou SNEF. Většina systému je složena ze 16 clusterů, které obsahují vždy dva reproboxy QX596i (jsou namířené dolů na pokrytí první a druhé řady) a jeden reprobox QX564i (pokrývající horní řady), vše v provozním režimu bi-amp. Rohové clustery se skládají z jednoho QX596i a jednoho QX564i, který pokrývá místa k sezení v rozích stadionu.

Třípásmové, skutečné bodové zdroje zvuku QX596i a QX564i jsou osazeny středovýškovým koaxiálním tlakovým driverem, který je napojený na mimořádně rozměrný centrální zvukovod s konstantní směrovostí (90x45 respektive 60x45). Čtyři fázově koherentní 12“ středobasové reproduktory jsou uspořádány do symetrických horizontálních a vertikálních párů, jejichž osy vyzařování prochází středem středovýškového zvukovodu. Navíc jejich vzájemná vzdálenost rozšiřuje směrovost i do pásma nízkých frekvencí.

 

„Čtyři 12‘‘ reproduktory, které zajišťují spodní pásmo, jsou důvodem pro integraci tohoto konkrétního systému. Mluvíme zde o zachování excelentní srozumitelnosti bez zbytečných kompromisů.“ Tvrdí Frankie Celeste ze společnosti Axians.

„Platforma Ottocanali je na mnohem vyšší technologické úrovni než produkty v podobné kategorii, navíc její použití snižuje množství instalovaných zesilovačů. Ve spojení s prvotřídní řadou QX bylo dosaženo dechberoucí hlasitosti a čisté reprodukci.“ Tvrdí Alain Hercman, ředitel oddělení zvukové techniky společnosti Axente.

Maticový Symetrix radius router, sloužící k distribuci signálu, pracuje s Dante protokolem a je vestavěný v centrální kontrolní místnosti a dvou sekundárních místnostech. Posílá analogový signál z rozšiřujících Dante karet v maticovém routeru a dále signál pro zesilovače 12K4 (které slouží pro spodní pásmo) a zesilovače 4K4, které mají na starostí střední a vrchní pásma.

Hercman dále pokračuje: „Díky skvělé týmové spolupráci výrobců, distributora, konzultantů a systémových integrátorů bylo možné splnit všechny body zakázky a nepřekročit zadaný rozpočet.“

Parc OL je třetím největším sportovním stadionem ve Francii a pochází z ateliéru renomovaných architektů Populous, společnosti která stojí za stadiony Emirates a Wembley v Londýně.

 

Stavební náklady stadionu se pohybují okolo částky 480 milionů € a od začátku roku slouží jako domácí půda pro prvoligový fotbalový tým Olympique Lyonnais.

„Chtěli jsme téměř dokonalý zvuk a možnost distribuce signálu ze všech částí stadionu. Dante zajištuje potřebnou flexibilitu pro všechny tyto účely. Každý návštěvník stadionu by měl zažít skutečnou audiovizuální show a výsledkem našeho snažení jsou nezapomenutelné zážitky pro všechny fotbalové fanoušky, kteří nás v příštích letech navštíví.“ Tvrdí Nicolas Houel, technický manažer OL.