Allen&Heath SQ-5 pomohl rádiu East Leeds FM v době protikoronavirových opatření

AH_PRODANCE

Při zajišťování dobrého spojení s posluchači komunitní rozhlasové stanice East Leeds FM během koronavirové epidemie byl vytvořen nový systém pro dálkové vysílání, kde zásadní roli sehrál mixážní pult Allen & Heath SQ-5.

East Leeds FM je původně internetové vysílání, kvůli epidemii covidu-19 se však ukázalo, že bude užitečné poskytovat pro lidi důležité informace, rady a společnost zranitelným starším osobám bez přístupu k internetu prostřednictvím FM rádia. East Leeds si rychle zajistila dočasnou FM licenci a začala vysílat svou novou denní show Keeping A Distance, Staying Close (dodržet odstup ale zůstat nablízku). Vzhledem k tomu, že moderátoři a technici nemohli od března vstoupit do budovy stanice v uměleckém centru Chapel FM v Leedsu ve Velké Británii, vyvstal úkol vymyslet řešení pro nahrávání a vysílání pořadu při splnění protikoronavirových opatření, jehož se dobrovolně ujal bývalý zvukař BBC Phil Driscoll.

Kancelář Phila Driscolla se stala mozkem provozu zahrnující živé vysílání, externí moderátory, přispěvatele a dotazované spolu s přehráváním předpřipraveného materiálu a znělek. Mixpult Allen & Heath SQ-5, původně zakoupený pro nahrávání dechových orchestrů, začal být používán jako vysílací mixpult, na kterém je míchán hlavní program, zpracovávány zpětné hovory i vysílání vzdáleným přispěvatelům.

"SQ-5 funguje bezchybně. Flexibilita routingu a množství dostupných mixů umožnily nakonfigurovat SQ-5 jako vysílací mixpult, i když k tomu primárně není navržen“ komentuje Phil. "Nejtěžší výzvou bylo nastavení individuálních zpětných hovorů ke každému posluchači tak, abych mohl mluvit s přispěvateli, aniž bych rušil moderátory v étéru." S pomocí komunitního fóra A&H jsem dospěl k řešení - využít programovatelná tlačítka pro Mute skupiny jako individuální tlačítka zpětných volání jednotlivým posluchačům.“

Jako hlavní výstupní pult byl použit ZED-420, jehož USB výstup posílá signál do FM vysílače i internetového vysílání. V domovech moderátorů jsou zřízena tři menší studia, z nichž jedno využívá ZED-14 pro přednahraný záznam.

Po úspěchu denní show Keeping A Distance, Staying Close vybavila společnost East Leeds FM mixpultem SQ-5 další vzdálené studio určené pro vysílání večerních show pro mládež.