200 zesilovačů Powersoft na Světových dnech mládeže 2016

world-youth-day


Letošní Světové dny mládeže, které se konaly v polské vesnici Brzegi u bývalého hlavního města Krakowa, vyžadovali díky své ohromné ploše zvukový systém, který by přenesl bohoslužbu jasně a srozumitelně obrovskému davu 2,5 milionu poutníků z celého světa.

Výjimečná událost proběhla na 1200 akrové ploše Campusu Misericordiae.

Pope_Francis_Powersoft_Prodance

Ozvučením byla pověřena rentální firma Gigant Sound Letus z Poznaně. Zvukový systém byl vybudován ze 70 vzájemně zpožděných věží, rozmístěných v obrovských vzdálenostech. Složeny byly z reproboxů Outline, prémiových line array řad GTO C-12 a Mantas a napájeny zesilovači Powersoft řady K a X. Jednalo se o jednu z největších instalací obou italských výrobců.

amp_powersoft_pope

V praxi je k zajištění instalace 600 Line Array modulů potřeba intenzivní mezinárodní spolupráce. Tento ohromující počet reproboxů napájelo přibližně 200 zesilovačů Powersoft (34x X8 Dante, 80x K10, 30x K20 a 56x T7/T9/T11 DSP + KAESOP). Všechny byly propojeny do společné TCP/IP sítě a řízeny pomocí nejnovější verze programu Powersoft Armonia Pro Audio Suite.

"Vím, že se vždy mohu spolehnout na produkty značky Powersoft, a to nejen z hlediska výkonu a spolehlivosti, ale také pro zajištění naší kompatibility při spolupráci s dalšími velkými evropskými rentálkami" říká pan Taborowski, majitel firmy Gigant Sound Letus. "U řady X se jedná o zesilovače ještě chytřejší a univerzálnější než kdykoliv předtím."

X8_popeFrancis_poland_Prodance

"Software Armonia obsahuje velice jednoduché a uživatelsky přívětivé prostředí," dodává Pawel Zakrzewski, systémový technik celé akce. "Rozdělil jsem řízení systému mezi 4 počítače pro zajištění větší flexibility a pohodlí - což bylo velmi důležité, protože jsem musel současně spolupracovat s několika pracovními skupinami v terénu. Museli jsme posílat zvuk do velkých vzdáleností (až 1650 metrů) a mezi nejvzdálenějšími věžemi byla vzdálenost 2400 metrů, což vyžadovalo velmi precizní práci s nastavením jednotlivých zpoždění. S nejnovější verzí Armonia 2.8.0 to však bylo poměrně snadné.“

Výkonové pokrytí tak rozsáhlého auditoria při daném rozpočtu lze označit za malý zázrak. "Po vstupních propočtech v simulačním programu EASE, jsem se rozhodl, že to bude ideální příležitost vyzkoušet nově zakoupený systém Outline, jehož dynamika i rozsah předčila, jak se později ukázalo, naše očekávání!", objasňuje Jerzy.

Uvádí dále, že v původním plánu byly zpožděné reproboxy od sebe vzdáleny 150 metrů, což je téměř dvojnásobek obvyklé vzdálenosti. Po provedení výpočtu jsme navrhli použít asi 140 věží, což však pořadatelé neschválili kvůli nákladům.

"A tak jsem tedy navrhnul každou druhou věž jako klastr diamantového tvaru - což znamenalo odstup věží 300 metrů od sebe! Vypadalo to jako čiré šílenství, ale přijali jsme tuto výzvu, neboť jsme věděli, že systém Outline umí poskytnout neuvěřitelné výsledky. "

Pawel Zakrzewski v programu EASY mnoho dalších výpočtů. Paralelně používal i 3D simulační software OPENARRAY od společnosti Outline. Pro danou instalaci bylo vyrobeno mnoho variant tabulek a plánků.

Finální projekt obsahoval věže s pevným počtem výměnných měničů a systémem duálních parabolických zvukovodů výrobce Outline. "Počítali jsme se systémem Mantas 3.5 jako ekvivalentem jednoho modulu GTO, 2x Mantas / GTO C-12 a 1x Mantas 1.5 / Butterfly, což znamenalo použití přibližně 1000 reproboxů Outline Mantas" potvrdil Jerzy Taborowski. Výsledky testů byly velmi uspokojivé.

Distribuce zvuku a dat v síti byla realizována optickými kabely. Čtyři nezávislé redundantní okruhy přiváděly do každé věže 8 zpožděných streamů plus data v protokolu TCP/IP.

Giulio Gandini, který měl na starosti technickou podporu (na základě zvláštního pozvání od společnosti Gigant Sound), k tomu dodává: "doladění tohoto druhu systému vyžaduje zajistit rovnoměrné pokrytí a přesné sfázování v rámci obrovského teritoria."

"Objel jsem celou oblast na mopedu a díky software Armonia Pro Audio Suite byly vysílačka mobil to jediné, co jsem potřeboval. Manuální nastavení všech věží by zabralo nepředstavitelné množství času, ale s plným řízením přes Ethernet jsme měli možnost dálkového individuálního řízení.“

Mantas_Prodance

Kromě modliteb, které byly vedené samotným papežem, si mohli poutníci vychutnat koncert, během kterého se představily mainstreamoví umělci z Polska i zahraničí, doprovázení orchestrem a sborem pod taktovkou dirigenta Adama Sztaba. To si vyžádalo pět mixážních pultů s obsluhou pro FOH – což je další důkaz rozsahu akce.

Majitel Gigant Sound to shrnul takto: "neuvěřitelný dynamický rozsah (150 dB / GTO, 147,5 dB / C-12) spolu s mohutným a přirozeným zvukem reproboxů Outline se ukázaly jako zcela opodstatněné a díky vynikajícímu sfázování byl zvuk dokonale zprostředkován každému posluchači. To platí zejména o reproboxech GTO15 - díky jejich systému duálních parabolických zvukovodů. Měl bych také zmínit rychlost zavěšení - zejména GTO, GTO C-12 a Mantas 28, kde bylo možno nastavit úhel 0,25° mezi boxy.“

"Co se týče zesilovačů Powersoft a software Armonia, ty jsme chtěli využít od samého počátku a vše bylo provedeno podle plánu. Zde se nejednalo o žádné překvapení, neboť tyto zesilovače běžně napájejí reproboxy Outline po celém světě."

Nejnovější řadu Powersoft X popisuje jako krok na cestě do 22 století a dodává, že software Armonia umožnil individuální i skupinové řízení zesilovačů výhradně z pozice FOH.

Jerzy Taborowski pokládá akci za jednu z největších současných produkcí v Evropě, ne-li na světě. A dodává: "Pravděpodobně žádná jiná společnost v Evropě nikdy nezajišťovala ozvučení pro tak rozsáhlé auditorium a více než 2,5 milionu posluchačů."

Počáteční poslechové testy prokázaly, že SPL i rozsah byly větší, než se očekávalo. "Přijali jsme to všichni úlevou - a Wojciech Ciesielka, jednající zástupce pořadatele, byl ohromen rozsahem, věrností zvuku a fázové odezvy systému."

"Ačkoliv jsme poskytli velkou část zařízení, jednalo se samozřejmě o mezinárodní spolupráci a chci tímto poděkovat ostatním společnostem zajišťujícím sub-dodávky, jsou to: Capital Sound a Britannia Row (Velká Británie), EQ Audio & Events (Irsko), Szimpatech Showtechnika (Maďarsko), Invi AS (Dánsko), Trius (Německo), Soundtech, Planet Service a Blackout (Itálie) a Rent-All (Nizozemí).

"Zvláštní dík patří také managementu Outline, Giuliovi Gandinimu, našemu technickému řediteli, kterým je Marcin ‘Zapas’ Szafranski, a samozřejmě veškeré obsluze zvukového systému za zvládnutí tak náročné akce."