Kino Lysá je během dvou let plnohodnotným kulturním stánkem, konkurujícím pražským multiplexům

Ze zastaralého a zanedbaného prostředí s podprůměrným vybavením se kino v Lysé nad Labem proměnilo na multifunkční 3D kino s moderním vybavením. Nenavštěvují ho zdaleka jenom lidé z Lysé nad Labem, ale i lidé z Prahy, neboť kino disponuje plnohodnotným promítáním v digitální kvalitě, srovnatelným s pražskými multiplexy.

Od pětatřicítky ve stereu k 3D digitálu s Dolby 7.1
Když na začátku roku 2012 převzal kino v Lysé nad Labem současný provozovatel Lukáš Fuchs, bylo promítání filmů doslova před nuceným úpadkem. Digitalizační vlna, která zasáhla většinu českých kin, také velkou část z nich pohřbila. Kdo si nepořídil digitál, balancoval na pokraji krachu. To si brzy uvědomil i Fuchs, který do Lysé přišel s vizí pravidelně promítat, což vzhledem k nedostupnosti filmů na 35mm pásu nebylo do budoucna možné. Začal proto rychle s rozsáhlou rekonstrukcí vstupního prostoru, kterou směle vykročil ke svému cíli. Došlo zde k odstranění původních sololitových obkladů, kompletní výměně rozvodů vody a elektřiny z poloviny 70. let minulého století, výměně podlahových krytin a kompletní rekonstrukcí toalet včetně nového obložení a rekonstrukci prostoru šaten. Vstupní prostory tak dostaly úplně nový vzhled a po třech měsících práce bylo možné důstojně obnovit provoz kina. Od začátku však bylo jasné, že s končící dodávkou pětatřicítkových filmů, skončí i možnost je promítat. Začal tedy s úzkou nabídkou titulů a dosluhující technikou promítat zhruba čtyřikrát týdně. Během čtvrt roku udělal první krok k digitalizaci kina modernizací a rozšířením zvukového aparátu na standard Dolby SR. Od kinoprocesoru přes zesilovače po reprosoustavy i montáž dostala důvěru firma PRODANCE, která se osvědčila už předchozímu provozovateli při repasi stávajících reprosoustav a náhradě zesilovačů. Tím byla splněna nezbytná podmínka pro žádost o dotaci na digitalizaci z fondu Ministerstva kultury ČR. Následně začal přesvědčovat zástupce Města Lysá nad Labem o nutnosti výměny 35mm promítaček za promítací techniku dle standardů DCI. V tom se mu během provozu podařilo uspět a na konci května roku 2014 mohl začít s moderní technikou novou éru 3D digitálního promítání.

Záhy přišla i modernizace sálu kina
Plnohodnotný zvuk i obraz ale nezaručí trvalou přízeň návštěvníků, když přijdou do sálu, jehož vybavení sloužilo padesát let a také se to na něm značně podepsalo. Staré dřevěné sedačky, ze kterých bolí záda, na podlahách potrhané lino a jen sem tam osvětlený schod plus absence stmívaného nepřímého osvětlení, rozhodně na dojmu z kulturního zážitku nepřidají. Proto se Fuchs po dohodě se zástupci Města Lysé nad Labem rozhodl sál zrekonstruovat. To byla práce opět pro PRODANCE. Původní sezení v sále bylo vyměněno za nové pohodlné sedačky EuroSeating - Bogart PV. Vzhledem k větším rozměrům jednotlivých sedaček bylo nutné upravit i stupně a lehce zmenšit celkovou kapacitu, v jejímž zájmu došlo i k zapuštění radiátorů topení do stěn a doplnění o stohovatelné přístavkové židle. Lino na podlahách nahradily koberce. K osvětlení schodů byly instalovány LED pásky skryté pod zákaznickými nerezovými schodovými hranami před poškozením i nežádoucím přímým pohledem do světelného zdroje, jako bonus je celé osvětlení všech schodových hran napájeno bezpečným napětím ze zálohovaného zdroje. Bylo obnoveno hlavní i efektové osvětlení, s plným řízením pomocí DMX a spolupracující s automatizací projekce. Současně byly nainstalovány rozvody centrálního vysavače a došlo k propojení jeviště, hlediště a promítací kabiny kabelovou trasou pro všechny druhy signálu. Podle akustických měření byla také upravena doba dozvuku sálu, hlavní podíl ale měly už samotné sedačky, které jsou i z tohoto hlediska certifikovány. Prostor jeviště byl vybaven novým scénickým osvětlením a DMX ovládáním. Po dvou měsících intenzivní práce, 4. října 2014 si tak návštěvníci mohli poprvé užít promítání v pohodlném sezení a novém příjemném prostředí.

Jak je spokojen provozovatel kina Lukáš Fuchs?
"Jsme moc rádi, že se nám ve spolupráci s Městem Lysá nad Labem podařilo zabránit úpadku kina a že jsme za tak krátkou dobu přebudovali kino na plnohodnotné kulturní zařízení s pravidelným programem, kde si na své přijde většina věkových skupin obyvatelstva od dětí až po seniory. Zaměřujeme se zejména na ty nejmladší, v podstatě celý víkend je programově věnován dětem a rodinám. Návštěvníci u nás dostanou stejné služby jako u pražské konkurence, ale s jiným přístupem k zákazníkovi a za lepší ceny. Velmi jsme spokojeni také s novým světelným vybavením a zejména s jeho ovládáním. Měli jsme z toho trochu obavy, ale za provozu jsme zjistili, že nové ovládání vyhovuje nejen naší produkci, ale také všem zákazníkům, kteří si od nás pronajímají sál na své akce. Ovládání je opravdu jednoduché pro každého, ať se jedná o divadelníky či muzikanty. S prací PRODANCE jsme celkově spokojeni, ať se již jedná o samotnou realizaci rekonstrukce sálu či o podporu v technických záležitostech. V případě sebemenšího problému nás nikdy nenechají ve štychu a jejich pomoc je rychlá a flexibilní. Rádi s nimi spolupracujeme a věříme, že to tak zůstane i nadále."

Equipment list - La Fabrique
Zvuk

KCS SR10-A THX
KCS C-218-A
Mackie FRS-2800

 

Světla

Cameo LED PAR 64 18×8W stříbrný
Elation DMX Operator II
American DJ D6 Branch
PXM PX157
PXM PX257-RELAY