Instalace plošného ozvučení RCF v novém Olympijském stadionu v Baku

Když v listopadu 2014 dorazil tým RCF pro realizaci projektů do Azerbajdžánu, byly práce na novém stadionu ve velmi pokročilé fázi. Pro dvoumilionové hlavní město se Olympijský stadion o kapacitě 68 000 návštěvníků a výraznými architektonickými rysy proměnil v působivý orientační bod. Oficiální otevření stadionu proběhlo v březnu 2015 a v červnu téhož roku zde byli uspořádány Evropské hry.

Realizaci projektu měla na starosti divize RCF technické podpory a oddělení RCF pro výzkum a vývoj.Na místě následně oba týmy specialistů spolupracovaly s firmou Asimetrik, působící jako lokální distributor na Azerbajdžánském trhu. Práce probíhaly během celého minulého roku, ve snaze dosáhnout nejefektivnějšího akustického řešení pro tuto rozsáhlou stavbu. Po akceptačním testu a finálnímu schválení byl hlavní dodavatel, subdodavatel a lokální distributor na návštěvě výrobních linek RCF v Itálii a posléze byla v listopadu 2014 oficiálně zahájena instalace celého systému cestou celého týmu do Baku.

  

“Použili jsme nejvyšší možné množství 270 upravených reproboxů TTL55-A o 1 MW výkonu, celá záležitost je tímto pro nás jedna z největších pevných instalací, které jsme kdy zrealizovali. Standardní provedení aktivního třípásmového arraye TTL55-A muselo projít úpravami s ohledem na elektronický systém i mechanické komponenty. Díky zkušenostem získaným už dříve z instalací jako je Iduna park v Dortmundu a z jiných mezinárodních stadionů byl týmem projekt shledán jako velice podnětný. “Podnikli jsme několik výletů do Baku a doplnili jsme specifické instrukce na přípravu instalace během stavby. Navíc bylo na celý průběh instalace dohlíženo z naší centrály pomocí sítě RD Net.”

Pro výběr TTL55-A modulů rozhodl přirozený přednes mluveného slova a vysoké SPL, vice než 120 dB. Pro dodavatele toto bylo jedním z hlavních kritérií pro celý systém, jelikož část publika je místy vzdálena více než 63 metrů od nejbližšího reproboxu. Finální konfigurace je složena z 20 sestav, poskytujících excelentní zvukové pokrytí. (10 sestav skládajících se ze 17 boxů a 10 sestav složených z 10 boxů. Celkové množství použitých boxů je 270.)

Použití aktivního systému bylo vhodné také z důvodů diskrétního a jednoduchého vedení kabeláže skládající se pouze ze dvou signálních kabelů, přičemž jeden je pro audiosignál a druhý pro digitální ovládací systém. Navzdory velkého rozměru instalace je systém propojení čistý a jednoduchý.
Celkový akustický design této impozantní stavby obsahuje navíc 64 kusů P2110 (10’ koaxiální dvoupásmový reprobox) pro balkony a 12 kusů H1315 ( třípásmový reprobox se středo-výškovou sekcí na zvukovodech) pro hřiště.

Použití standartního riggingu bylo vyloučeno již na začátku a byla zadána výroba speciálního rámu. Hlavním cílem bylo navrhnout line array, který je zavěšen paralelně k zemi. Tímto dosažené pokrytí bylo potřebné pro celé publikum, v případě že jsou boxy umístěné nad tribunou.
“Načerpali jsme mnoho vědomostí z instalace v Dortmundu.” píše RCF. Z důvodu zvýšené bezpečnosti během zavěšení nad hlavami diváků byl německou firmou zhotoven speciální riggingový rám z nerezové oceli s 16ti bočními fixačními body. Všechny reproboxy TTL55-A byli firmou RCF vybaveny speciálními kovovou kostrou a vnitřními vložkami zpevňující tělo z překližky na zesílení celého line-arraye.
Jednotlivé clustery jsou snadno přístupné pomocí nezávislého motorového zavěšení, které umožňuje spuštění celého clusteru na úroveň tribuny. Po vytažení pod střechu je pak celý cluster zabezpečen háky a železnými spojkami.

Akustický systém celého stadionu v Baku musí vydržet venkovní podmínky 365 dní v roce. Z tohoto důvodu byly všechny reproboxy opatřeny voděodolným ošetřením, které se skládá z vnitřní a vnější polyuretanové vrstvy a riggingu z nerezové oceli. Reproduktory jsou ošetřeny voděodolným filmem a mají předsazený vícevrstvý plášť na mříži pro zvýšenou odolnost proti vlhkosti. Zvukové vlastnosti celého reproboxu zůstaly stejné.

Divize RCF technické podpory a oddělení RCF pro výzkum a vývoj vyvinuli společně s firmou Asimetrik komplexní a na míru střižený systém monitoringu pro celý aparát. Poskytuje snadné nastavování parametrů, monitoring a údržbu navzdory celkovým rozměrům instalalace. Jednotlivé TTL55-A jsou vybaveny sofistikovaným modulem pro hlášení závad a vše je propojeno sítí RD net.