Instalace plošného ozvučení RCF v novém Olympijském stadionu v Baku

Když v listopadu 2014 dorazil tým RCF pro realizaci projektů do Azerbajdžánu, byly práce na novém stadionu ve velmi pokročilé fázi. Pro dvoumilionové hlavní město se Olympijský stadion o kapacitě 68 000 návštěvníků a výraznými architektonickými rysy proměnil v působivý orientační bod. Oficiální otevření stadionu proběhlo v březnu 2015 a v červnu téhož roku zde byli uspořádány Evropské hry.

Realizaci projektu měla na starosti divize RCF technické podpory a oddělení RCF pro výzkum a vývoj.Na místě následně oba týmy specialistů spolupracovaly s firmou Asimetrik, působící jako lokální distributor na Azerbajdžánském trhu. Práce probíhaly během celého minulého roku, ve snaze dosáhnout nejefektivnějšího akustického řešení pro tuto rozsáhlou stavbu. Po akceptačním testu a finálnímu schválení byl hlavní dodavatel, subdodavatel a lokální distributor na návštěvě výrobních linek RCF v Itálii a posléze byla v listopadu 2014 oficiálně zahájena instalace celého systému cestou celého týmu do Baku.

  

“Použili jsme nejvyšší možné množství 270 upravených reproboxů TTL55-A o 1 MW výkonu, celá záležitost je tímto pro nás jedna z největších pevných instalací, které jsme kdy zrealizovali. Standardní provedení aktivního třípásmového arraye TTL55-A muselo projít úpravami s ohledem na elektronický systém i mechanické komponenty. Díky zkušenostem získaným už dříve z instalací jako je Iduna park v Dortmundu a z jiných mezinárodních stadionů byl týmem projekt shledán jako velice podnětný. “Podnikli jsme několik výletů do Baku a doplnili jsme specifické instrukce na přípravu instalace během stavby. Navíc bylo na celý průběh instalace dohlíženo z naší centrály pomocí sítě RD Net.”

Pro výběr TTL55-A modulů rozhodl přirozený přednes mluveného slova a vysoké SPL, vice než 120 dB. Pro dodavatele toto bylo jedním z hlavních kritérií pro celý systém, jelikož část publika je místy vzdálena více než 63 metrů od nejbližšího reproboxu. Finální konfigurace je složena z 20 sestav, poskytujících excelentní zvukové pokrytí. (10 sestav skládajících se ze 17 boxů a 10 sestav složených z 10 boxů. Celkové množství použitých boxů je 270.)

Použití aktivního systému bylo vhodné také z důvodů diskrétního a jednoduchého vedení kabeláže skládající se pouze ze dvou signálních kabelů, přičemž jeden je pro audiosignál a druhý pro digitální ovládací systém. Navzdory velkého rozměru instalace je systém propojení čistý a jednoduchý.
Celkový akustický design této impozantní stavby obsahuje navíc 64 kusů P2110 (10’ koaxiální dvoupásmový reprobox) pro balkony a 12 kusů H1315 ( třípásmový reprobox se středo-výškovou sekcí na zvukovodech) pro hřiště.

Použití standartního riggingu bylo vyloučeno již na začátku a byla zadána výroba speciálního rámu. Hlavním cílem bylo navrhnout line array, který je zavěšen paralelně k zemi. Tímto dosažené pokrytí bylo potřebné pro celé publikum, v případě že jsou boxy umístěné nad tribunou.
“Načerpali jsme mnoho vědomostí z instalace v Dortmundu.” píše RCF. Z důvodu zvýšené bezpečnosti během zavěšení nad hlavami diváků byl německou firmou zhotoven speciální riggingový rám z nerezové oceli s 16ti bočními fixačními body. Všechny reproboxy TTL55-A byli firmou RCF vybaveny speciálními kovovou kostrou a vnitřními vložkami zpevňující tělo z překližky na zesílení celého line-arraye.
Jednotlivé clustery jsou snadno přístupné pomocí nezávislého motorového zavěšení, které umožňuje spuštění celého clusteru na úroveň tribuny. Po vytažení pod střechu je pak celý cluster zabezpečen háky a železnými spojkami.

Akustický systém celého stadionu v Baku musí vydržet venkovní podmínky 365 dní v roce. Z tohoto důvodu byly všechny reproboxy opatřeny voděodolným ošetřením, které se skládá z vnitřní a vnější polyuretanové vrstvy a riggingu z nerezové oceli. Reproduktory jsou ošetřeny voděodolným filmem a mají předsazený vícevrstvý plášť na mříži pro zvýšenou odolnost proti vlhkosti. Zvukové vlastnosti celého reproboxu zůstaly stejné.

Divize RCF technické podpory a oddělení RCF pro výzkum a vývoj vyvinuli společně s firmou Asimetrik komplexní a na míru střižený systém monitoringu pro celý aparát. Poskytuje snadné nastavování parametrů, monitoring a údržbu navzdory celkovým rozměrům instalalace. Jednotlivé TTL55-A jsou vybaveny sofistikovaným modulem pro hlášení závad a vše je propojeno sítí RD net.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení