Allen&Heath GS-R24M v akci

V PRODANCE jsme měli možnost vyzkoušet a nakonfigurovat 24kanálový studiový mixážní pult s motorizovanými fadery Allen&Heath GS-R24M.
Jedná se o kombinaci analogového mixážního pultu se zvukovým rozhraním (FireWire/ADAT) a MIDI kontroléru pro ovládání DAW nebo nahrávacích zařízení ve studiu. Koncept byl vytvořen pro větší verzi mixážního pultu ZED-R16 s filosofií vysoké kvality mikrofonních předzesilovačů a spojením toho nejlepšího z analogového a digitálního světa mixování. Výsledek tohoto vývoje byl ale příliš rozdílný pro doplnění řady ZED a bylo vhodnější volbou vyvinout uníkátní pult pro studiové prostředí. Díky zpětné vazbě s uživateli po celém světě bylo přidáno mnoho vylepšení jakým jsou například měřiče vstupní úrovně signálu po celé délce mixu, volitelné routování ekvalizace a kromě jiného dva vstupy opatřené elektronkovým zesilovačem. GS-R24 kombinuje analogový design, flexibilní použití, ovládání a integrace v DAW a možnost snadno vyměnit zvukové rozhraní (z důvodu jednoduššího upgrade). GS-R24 je vhodný pro různé potřeby hudebníků, zvukových techniků a producentů, kteří používají odlišné přístupy během své práce.

jako klíčové funkce a vlastnosti je třeba zmínit:
- vícestopý záznam do DAW s nulovou latencí odposlechu živých vstupů
- vícestopý záznam do DAW s možností příposlechu již nahraných stop
- přihrávky záznamu (Over-dubbing) za současného odposlechu nahraných stop či živého zdroje signálu
- vícestopá analogová sumace
- vícestopé míchání v DAW s využitím GS-R24 jako kontroléru
- propojování, směrování a odposlech různých zdrojů signálu v prostředí studia (odposlech v nahrávací místnosti, efektové procesory, externí zařízení, odposlechové monitory v kontrolní místnosti atp.)
- možnost monitorovat Surround mix vytvořený v DAW pomocí jednoho ovladače úrovně
- vytvoření automatizace mixu v DAW pomocí motorizovaných faderů (verze GSR-24M)

 

GS-R24 má každý kanál řešený individuálně. Vertikálně uchycené desky tištěných spojů s upevněním potenciometrů do čelního panelu mixu pomocí kovových šroubů, nabízí velmi robustní řešení odolné vůči poškození po dlouhá léta či jednodušší a rychlé opravy v případě nutnosti. Systém motorových faderů je individuálně lehce odstranitelný/vyměnitelný.

Základní vlastnosti GS-R24:

Mikrofonní/linkové předzesilovače: Symetrické obvody s individuální linearizační zpětnou vazbou pro obě fáze spolu s tranzistory s nejnižším šumem nabízejí velmi nízké zkreslení v celém frekvenčním rozsahu. Předzesilovače jsou stejné topologie, jako jsou v mixážním pultu ZED-R16.
EQ: Na mono kanálech jsou implementovány velmi flexibilní a výkonné EQ s parametrickou střední frekvencí a laditelným Q.
MIDI: GS-R24 je intuitivní MIDI kontrolér pro ovládání mnoha parametrů DAW. Každý mono kanál vysílá MIDI data a v případě verze GS-R24M jsou kanálové fadery motorizované. Navíc je na každém kanále přepínač "MIDI select" a v hlavní MIDI části mixu jsou 2x 60mm fadery, 12 otočných potenciometrů, 14 tlačítek, transportní tlačítka a kolečko jog-dial.
Zvukový modul: lze instalovat do zadní části pultu. Nabízí 32 vstupních kanálů a 32 výstupních včetně ovládání MIDI. 2x FireWire (FW400), multipřepínač módů karty, WorldClock vstup/výstup, ADAT vstup (4x optický/8-mi kanálech), ADAT výstup (4x optický/8-mi kanálech), MIDI vstup/výstup.
Analogový modul: lze instalovat do zadní části pultu. Nabízí 32x analogový vstup, 32x analogový výstup a midi vstup/výstup.
Lampové kanály: GS-R24 nabízí dva lampové kanály. Lze je využít jako přídavné mikrofonní/nástrojové/linkové předzesilovače, či pro oživení digitálního záznamu z DAW, například při přesamplování záznamu, sumaci finálního mixu apod. Ovládací prvky v retro stylu umožní přidat 2 harmonické složky v potřebném rozsahu, od lehké saturace, až po výrazné zkreslení.
Externí napájecí zdroj: RPS15 je vysoce výkonný, nízkošumový lineární napájecí zdroj. Ochranné obvody spolu s teplotně závislou regulací chladících prvků zabezpečuje tichý a bezpečný chod systému.


• 24x mikrofonní/linkový předzesilovač
• 24 kanálu s 4pásmovým EQ s plně parametrickými středy, insert, přímý výstup
• Možnost výběru analogových nebo FireWire/ADAT rozšiřujících karet
• 2x dualní stereo vstup s EQ
• 2x přídavný lampový vstup
• 6x AUX
• 4 podskupiny s inserty
• Hlavní stereo výstup, mono sběrnice, PFL, AFL + Solo
• MIDI kontrolér
• 5.1 surround odposlech
• Interní metrbridge
• Externí napájecí zdroj RPS15 (není součástí)
• Rozměry 1125x616x192 mm
• Hmotnost: 38 kg