Adaptivní systémy Anya a Anna na koncertě španělské operní hvězdy Placido Dominga v Miami

Multifunkční aréna American Airlines Center v Texaském Dallasu se nedávno stala místem pro uspořádání prvního koncertu Placida Dominga v Miami za poslední dekádu. Lokální rentálka Mix3Sound byla vyhledána pro zajištění PA systému pro zcela vyprodanou událost. Pro náročné potřeby akce byl pro nazvučení prostoru zvolen také adaptivní systém EAW Anya a Anna.

 

„Celý prostor byl zaplněn silným a přirozeným zvukem se srozumitelnými vokály, dokazující vysoké kvality celého aparátu. Během ladění nezabrala konfigurace ekvalizérů a úrovně zisku vůči zpětné vazbě téměř žádný čas, na další příležitosti práce s tímto systémem se opravdu těším.“ říká Jerry Eade, hlavní zvukař firmy Mix3 Sound.

 

Majitel firmy Mix3 Sound vytvořil adaptivní PA sestavu pomocí 12 modulů Anya na pravé a levé straně, jako outfill použil na obou stanách 6 modulů Anna. Pro pokrytí spodního pásma umístil pod každou stranu 12 subwooferů SB1002 v kardioidní konfiguraci (dohromady 24 kusů). Jako frontfill zvolil 8 jednotek EAW KF730, které rozmístil na přední stranu podia.

 

„Jeden z hlavním důvodů, proč jsme investovali do adaptivního systému byla zejména flexibilita, kterou přináší.“ tvrdí Ferlito. „Software od společnosti EAW Resolution 2 ovládá processing každé akustické „buňky“ jednotlivě a je velice snadné v nečekaných situacích měnit konfiguraci systému. Tento koncert nás postavil do situace, kdy po vyprodání lístků produkce na poslední chvíli rozhodla rozšířit hlediště o 1000 míst a bylo nutné zvýšit pokrytí systému. Běžný linearray by bylo nutné fyzicky překonfigurovat, v rámci softwaru jsme však optimalizovali parametry pokrytí a vše bylo připraveno.“

Ferlito poprvé použil kompaktnější moduly Anna společně s moduly Anya pro živé zvučení, Anna představuje menší verzi systému Anya s 8 vysokofrekvenčními drivery a 4 drivery pro střední pásmo. Modul využívá stejnou konstrukci jako větší sourozenec Anya, která pracuje se 14 vysokofrekvenčními drivery a 6 drivery pro střední pásmo.

Výškové drivery v obou modelech reproboxů jsou umístěné ve speciálně navrženém, mnohonásobném výškovém zvukovodu, který se plynule rozšiřuje do téměř celé přední stěny reproboxu. Pětipalcové středové reproduktory umístěné do dvou sloupců využívají technologii fázových korektorů a Concentric Summation Array™, čímž je docíleno fázově konzistentního sloučení s výškovým zvukovodem.

Středobasové reproduktory jsou osazeny symetricky tak, aby vyzařovaly z akustického středu reproboxu, čímž je rozšířena kontrola horizontálního vyzařování i v pásmu nízkých frekvencí. Horizontální symetrie modulu zajišťuje koherentní vyzařování napříč pásmy a vyváženou reprodukci všech zvukových zdrojů v boxu

Flybar pro zavěšení systému Anna a Anya byl horizontálně propojen a tím obě strany systému výrazně neomezovali výhled na scénu.

 

“Anna je celkově kompaktnější systém s širším pokrytím, je proto ideální pro outfill. Umožňuje rovnoměrné a konzistentní pokrytí napříč celým prostorem.“ dodává Ferlito. „Navíc je plně kompatibilní v konfiguracích s moduly Anya a výsledkem je absolutní spolupráce obou systémů a koherentní pokrytí.“ dodává Ferlito.