RCF MB12N301 8/ohm
Kód: 412303-8
Skladem (1 ks)
Můžeme doručit do:
reproduktor 12", 500 W, 98,5 dB, 50 ÷ 3000 Hz, X-max 6 mm, hmotnost 3,4 kg
Detailní informace
Detailní popis produktu
The MB12N301 is a neodymium, high efficiency, 12” mid-bass. High sensitivity, excellent linearity and very high power handling capabilities. The magnetic structure is powered by a large neodymium magnet that provides an extremely high flux density in the gap. The new hyper-vented aluminium basket and magnetic assembly design provide an excellent heat dissipation and lower power compression. Special air-forced ventilations are provided for voice coil, magnet assembly and basket. M-roll surround and spider design offer great linearity and precise reproduction.
Features:
• 3.0-inch, fibreglass inside/outside copper voice coil
• 1000 Watt continuous program power handling
• 98.5dB Sensitivity
• 50Hz –3.0KHz Frequency range
• Dual-forced air ventilation for minimum power compression
• M-roll surround and exponential cone geometry
General Specifications:
• Nominal Diameter: 300 / 12 mm/inch
• Rated Impedance: 8 ohm
• Program Power: 1000 W AES
• Power handling capacity: 500 W AES
• Sensitivity: 98.5 dB
• Frequency Range: 50 Hz ÷ 3000 Hz
• Effective Piston Diameter: 260 / 10.2 mm/inch
• Max Excursion Before Damage (peak to peak): 34 / 1.34 mm/inch
• Minimum Impedance: 6.7 ohm
• Voice Coil Diameter: 76 / 3.0 mm/inch
• Voice Coil Material: Aluminium
• Voice Coil Winding Depth: 17 / 0.67 mm/inch
• Number of layers: 2
• Kind of layer: inside / outside
• Top Plate Thickness: 10 / 0.39 mm/inch
• Cone Material: No pressed pulp
• Cone Design: Curved
• Surround Material: Polycotton
• Surround Design: M - roll
Thiele/Small Parameters:
• Resonance frequency: 54 Hz
• DC resistance: 5.8ohm
• Mechanical factor: 3.1
• Electrical factor: 0.26
• Total factor: 0.24
• BL Factor: 19 T · m
• Effective Moving Mass: 48 g
• Equivalent Cas air load: 71 liters
• Effettive piston area: 0.053 m2
• Max. linear excursion (mathematical): 6.0 mm
• Voice - coil inductance @ 1kHz: 1.8 mH
• Half-space efficiency: 4.00%
Mounting information:
• Overall Diameter: 320 / 12.6 mm/inch
• Bolt Circle Diameter: 294.5-304 / 11.6-11.9 mm/inch
• Bolt Hole Diameter: 5.5 / 0.21 mm/inch
• Front Mount Baffle Cut-out: 288 / 11.25 mm/inch
• Rear Mount Baffle Cut-out: 288 / 11.25 mm/inch
• Depth: 133 / 5.24 mm/inch
• Volume occupied by the driver: 2.2 / 0.08 liters/ft3
• Net Weight: 3.4 / 7.5 kg/lbs
Shipping information:
• Shipping weight: 4.2 / 9.2 kg/lbs
Doplňkové parametry
Kategorie: Reproduktory 12"
Záruka: 24
Hmotnost: 4.2 kg
EAN: 11100071
Bl (Tm): 19
Citlivost (dB): 98,5
Cívka (mat./mm): Cu 76
dostupné impedance: 8
Fs (Hz): 54
hmotnost: 3,4
Impedance (ohm): 8
Mms (g): 48
Příkon (W): 500
Qes: 0,26
Qms: 3,1
Qts: 0,24
Re (ohm): 5,8
Rozměr ("): 12"